İŞ FİKİRLERİ


Acil İş Fikirleri, Bağımsız İş Fikirleri, Bagımsız İşler, İlginç İş Fikirleri, İş Fikirleri, Para Kazandıracak İş Fikirleri, Sermayesiz İş Fikirleri, Sermayesiz İş Fikirleri ve Fırsatları, Sermayesiz İş Kurmak, Sermayesiz İş İmkanı, Sermayesiz İş Fikirleri 2014, Sermayesiz İş Fikirleri 2015, Sermayesiz İş Fikirleri 2016, Sermayesiz İş Fikirleri 2017, Sermayesiz İş Fikirleri 2018, Sermayesiz İş Fikirleri 2019, Sermayesiz İş Fikirleri 2020…

 

sermayesizisfikirleri


handler.ashx_1KRİZE İNAT PARA KAZANDIRAN İŞ FİKİRLERİ

Antalya’da bir firmanın distribütörlüğünü yapan serbest girişimci,küresel kriz nedeniyle işleri iyi gitmeyince faaliyetini durdurarak  yeni iş fikirleri arayışına başlar.Sıkıntılı günlerinde atasının kabrini ziyaret eden serbest girişimcinin aklına ilginç bir iş fikri gelir.Nedir bu ilginç iş fikirleri tabi ki kabristanlıklardaki bakım işi peki bunu nasıl yapabilirdi.Türkiye’deki kabristanlıkların bakımsızlığını az çok hepimiz biliriz peki kim derdi ki mezarlıklardaki bu bakımsızlığın insalara iş kapısı olacağını kim tahmin edebilirdi.29 yaşındaki Mehmet BEY, Mezarlıkları bakım hizmetleri alanında bir şirket kurarak tanıtım yapmaya başladı.15 günde 10 tane iş alan genç girişimci, günde onlarca telefon ve elektronik posta almaya başladı ve iş yetiştirmekte zorlanıyor artık.  ” Krizi fırsata çevireceğiz ” söylemi artık Antalya’da karşılığını bulmuş oldu. Bugüne kadar ticaretin farklı sektörkerinde faaliyet gösteren Mehmet BEY,son işi de iyi gitmeyince çareyi sektör değiştirmekte buldu. Ancak Mehmet BEY’in yeni faaliyet alanı  duyanlar için ilk etapta ilginç geliyor.Çünkü, o artık herkesin yaptığı gibi dirilerden değil, ölülerden para kazanıyor. ” Antalya Kabir Bakım Hizmeti “ adı altında bir şirket kuran genç girişimci, şehir’deki 2 büyük kabristanlıkta şimdilik hizmet vereiyor.Yakınları tarafından ziyaret edilemediği için bakımsız kalan kabristanlarla ilgilenen Mehmet BEY, temizlik başta olmak üzere mezarlığın genel bakımını yaptıktan sonra, kabri otlardan temizliyor, toprağını düzenleyip tamamlıyor, suluyor. Talebe göre yeni çiçekler dikiyor. İnsanların işsiz kaldığı bir dönemde,kahve köşelerinde iş yok diyerek oturduğu dönemde ilginç iş fikri sayesinde ölülerden ekmek parasını çıkaran Mehmet BEY, yakınlarının Zaten kriz var söylemine karşılık eleştirilere kulak tıkayarak, Oysa benim aldığım en büyük şikayet fiyat ,insanların yaptığım hizmete karşılık aldığım ücretin düşük maliyette olduğu söyleniyor.Fiyatı yükseltmemi isteyen müşterilerim bile var diyor mehmet bey.

Mehmet BEY’in, Antalya’da bu yönde bir alternatif iş fikrinin farkına varmasına dedesinin mezarı neden olmuş.Dedesinin kabrinin Andızlı Mezarlığı’nda olduğunu anlatan mehmet bey, “3 yıl önce mezarın toprağı çökmüştü ama bir türlü işlerden fırsat bulup gidemedim.Benim durumumda olan birçok kişi olduğunu fark ettim. O zaman bu konuyu bilgisayarıma not düştüm. Bugün de uygulamaya koydum.” dedi. Türkiye’de mezarlıkların temizlik ve bakımının belediyelerde olduğunuz söyleyen mehmet bey, “Ancak kişisel bakım yapmıyorlar.Mezarlarımız sahipsiz kalıyor. Müşterilerimin yüzde 90’ı sadece bayramlarda yakınlarının mezarını ziyaret ettiğini söylüyor. Batı ülkelerinde ki mezarları hepimiz biliriz. Bakımlı ve gayet temizdir. Bizde ise bu konuda büyük eksiklik var.” diye konuştu.

Kabir bakımıyla ilgili dini, çiçek dikimi ve bakım konularında danışmanlık hizmetide alan mehmet bey, “İşin dini yöndende araştırmasını yapmış. Diyanetle yazışmaler yaptış. Kabir adabıyla ilgili web sitesi kurmuş,burda insanlara kabir adabını, nasıl hareket etmeleri gerektiğini anlatmış.Şimdilik sadece Müslüman ailelerin kabristanlıklarına hizmet veren Mehmet Çetin, işini daha da  büyütüp geliştireceğini söylüyor. Antalya’daki gayri Müslim kesimin mezarlarına da bakım hizmeti vermeyi amaçladığınız anlatan mehmet bey, web sitesini ilerleyen zamanda Türkçe dışında İngilizce, Almanca ve Rusça dillerinde de hizmet verir hale getireceğini söyledi. İlerleyen günlerde bayilik vermeyi de planlayan genç girişimci, müşterileri ile sözleşme yapıyor. Kabir bakım hizmetleri yıllık 50 ile 500 TL arasında değişiyor.Kredi kartına taksit imkanı da bulunan hizmet sonrasında bakımı yapılan mezarın fotoğrafı çekiliyor ve kabrin son hali müşteriye elektronik posta ile gönderiliyor.

Babasının mezarının bakımı için anlaşan Almanca öğretmeni Osman Dağlı, arabasına bırakılan el ilanı vasıtasıyla  haberinin olduğunu anlatan osman dağlı hizmetten memnuniyetini şu sözlerle dile getirdi: “Babam 2000 yılının ocak ayında vefat etti. Bizim mezarı işlerimizin yoğunluğundan dolayı sık sık ziyaret etme şansımız olmuyordu. Bazen ihmalkar davrandığımız da oluyordu. Ayda bir kez bile uğradığım ya da hiç uğramadığım zamanlar olmuştur. Ancak şimdi her hafta mehmet beyin bu iş fikri sayesinde mezarın bakımı yapılıyor ve bizde rahatladık artık.Mehmet BEY’in bu iş fikri diğer insanlarımızada örnek olur.

Bakım hizmeti mevsimlere göre değişiklik gösteriyor.Kışın daha az bakıma ihtiyaç duyan mezarlara yazın daha fazla gitmek gerekiyor.Bunun için mevsimlik paketler oluşturulmuş. Standart, normal ve tam olarak adlandırılan paketlerin fiyatı 50 ile 500 YTL arasında değişiyor.Yılda 2’den başlayan bakım periyodu ise yılda 72 kereye kadar çıkabiliyor.

Kabir ziyaretini tek başına gerçekleştiremeyecek durumda olanlara nezaretçisi ile birlikte özel taşımacılık hizmeti de sunulurken,

mezarlıklarda tercih edilen çiçekler arasında kasımpatı, nergis, buz çiçeği, katırtırnağı, zambak ve gül ilk sırayı alıyor.

Kaynak : Sermayesizisler.blogcu.com

Farmasi’ye Ücretsiz Üye OL!
Katalogtan Satış Yaparak Para Kazanın.
Üyelik Ücreti YOK, Zorunlu Alım YOK.
%100 Türk Firması ile Evinizden Çalışın!

evde1000tl